B2B.PORTAL

Cihazımı bir HTTP/TFTP Sunucusuna nasıl yönlendiririm?

HTTP/TFTP sunucunuzu kurmanın 2 yolu vardır. Cihaz web yapılandırma sayfasını kullanın. Ünitenizin web konfigürasyon sayfalarında oturum açın. Gelişmiş Ayarlar sayfasının altında Firmware Sunucu Yolu alanını bulacaksınız. IP Adresini veya sunucu yolunu buraya girin. Telefon tuş takımını kullanın. BudgeTone Telefonlar için: Telefon tuş takımından menü düğmesine ve 6 numaralı öğeye kadar aşağı ok tuşuna basın, “Düzenleme” moduna geçmek için bir kez daha menü düğmesine basın. Görüntülenen TFTP sunucusu IP’si istediğiniz gibi değilse, TFTP sunucunuzun IP adresinin 12 hanesinin tamamını girin. örn., TFTP sunucunuz 192.168.1.100 ise, 192168001100 girin. GXP2000/GXV3000 için: Telefon tuş takımından MENÜ düğmesine (yuvarlak düğme) basın, Yazılım Sunucusu bilgilerini girmek için Yapılandırma–>Yükselt seçeneğine gidin. ATA’lar için: Alıcıyı çıkarın, ***’ye basın, 13’e basın, Donanım Yazılımı Yükseltme Sunucusunun IP Adresini 12 haneli biçimde girin örn. 168075215189. Yükseltme protokolünü (TFTP veya HTTP) seçmek için 15 seçeneğini kullanın. Yerel bir ortamda bellenimi güncellemenin en basit yolunu açıklayabilir misiniz?

Firmware Download adresindeki web sitesinden en son bellenimi indirin
Firmware dosyasını açın ve hepsini tftp sunucusunun kök dizini altına koyun. Eğer yoksa ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
http://www.solarwinds.com/downloads/ adresinde Windows sürümü TFTP sunucusu
“Yalnızca Al” olan tftp sunucusunun varsayılan ayarını “Yalnızca İletim” olarak değiştirin.
Yükseltme yapmak için bilgisayarı ve büyük akış ürünlerini aynı LAN segmentine koyun. Örneğin: aynı ev yönlendiricisi altında. Grandstream cihazının yapılandırma sayfasında, tftp sunucusunun IP adresini, çalıştığı bilgisayarın IP’si olarak değiştirin, değişikliği kaydetmek için “güncelle”ye tıklayın.
TFTP sunucusunu açın ve üniteyi kapatıp açın.
TFTP sunucusunun kutunun WAN tarafında olduğundan emin olun (ATA486/496 gibi bir WAN arabiriminiz varsa) ve eksik olduğu bildirilen iki cfg.txt yapılandırma dosyasını yok sayın.

LAN’ınızda bir DHCP sunucunuz/yönlendiriciniz yoksa ve statik IP kullanıyorsanız, ağ geçidini cihazlarınızı bağladığınız LAN segmentinin yayın adresi olacak şekilde ayarlamanız gerekir (örneğin, bağımsız hub veya değiştirmek).

 

Yükseltme yapmadan önce ne gibi önlemler almalıyım?

Bellenim yükseltmesi basit ama çok önemli bir prosedürdür. Yanlış yapılırsa, üniteye zarar verebilir. Web sitemizde, yükseltme girişiminde bulunmadan önce dikkatlice okunması gereken talimatlar ve uyarılar listesi bulunmaktadır. Bu bilgiyi burada bulabilirsiniz (gerekli tüm belgeleri almak için ürün referansınızı girin).

Grandstream cihazımın Donanım Yazılımı Sürümünü nerede bulabilirim?

Ürüne bağlı olarak ünitenizin donanım yazılımı sürümünü görmenin iki yolu vardır:

TÜM Grandstream cihazları için
Yazılım sürümü, Durum web yapılandırma sayfasının üstünde aşağıdakine benzer bir biçimde görüntülenir:

Yazılım Sürümü: Program–1.0.X.X Bootloader–1.0.X.X HTML–1.0.X.X Programın yanındaki sayı serisi, ünitenin yazılım sürümünü gösterir.

BudgeTone Serisi Telefonlar için
“menü” düğmesine basın
9 numaralı “kod rEL” öğesine ulaşmak için yukarı ok düğmesine 3 kez basın
“codeE rEL”e göz atmak için “menü”ye bir kez daha basın
“B (bootloader)” ve “P (program)” kod tarihini ve sürümünü görmek için yukarı veya aşağı ok butonunu kullanın.

GXP21xx/GXP14xx/GXP116x/GXP2000/GXV3000 için
MENÜ düğmesine basın
Durum seçeneğine ilerleyin ve tekrar MENU düğmesine basarak seçin
Önyükleme ve Prog’a ilerleyin. Prog, cihazdaki üretici yazılımı sürümüdür.