B2B.PORTAL

GDMS platformunun Teşhis modülünü kullanarak UCM6300 günlüklerini uzaktan yakalayabilir miyim?

Evet. Bunu başarmak için kullanıcının önce UCM’nin Web UI’sinde oturum açması ve “Syslog” işlevini etkinleştirmesi gerekir. Ardından UCM günlükleri, GDMS platformunda uzaktan yakalanabilir.

Şu anda UCM sistem günlüğü, doğrudan GDMS platformundan etkinleştirilemez. Kullanıcı, işlevi UCM6300 webUI’de etkinleştirmezse, UCM günlükleri GDMS platformundaki Teşhis modülünden alınamaz. Bu, GDMS platformunun gelecekteki sürümünde geliştirilecektir.

UCM6300’de yeni oluşturulan uzantılarım GDMS platformuna otomatik olarak senkronize edilemez ve “SIP Extension Sync” seçeneği gridir ve değiştirilemez. Neden?

Lütfen UCM6300’ünüzün planını kontrol edin. UCM6300 “Temel Plan”da ise SIP dahili senkronizasyon işlevi çalışmaz. Kullanıcının SIP dahili senkronizasyon işlevini kullanabilmesi için UCM planını “Açık Beta” veya daha yüksek bir düzeye yükseltmesi gerekir.

GDMS “Çağrı Kalitesi” arayüzünde herhangi bir istatistik verisi göremiyorum, neden?

UCM6300’ün planı “Açık Beta” veya üzeri ise “Çağrı Kalitesi” istatistik modülü desteklenir. Ancak, tüm cihazlar ve tüm donanım yazılımı sürümleri, mevcut GDMS platformunda bu işlevi desteklemez. GDMS platformunda “Çağrı Kalitesi” işlevini ve desteklenen minimum donanım yazılımı sürümünü destekleyen cihazların listesi:

HT813 Donanım Yazılımı 1.0.13.1+

HT801/802/812/814 Donanım Yazılımı 1.0.27.1+

GXV3350/3370/3380 Donanım Yazılımı 1.0.3.25+

GRP2601/2602/2603/2604 Bellenim 1.0.1.7+

UCMRC hizmeti ile nasıl daha istikrarlı ve güvenli bir hizmet alabilirim?

Daha kararlı ve güvenli bir hizmet sunmak için UCM RemoteConnect (UCMRC) hizmet sistemini güncelledik. TLS bağlantı noktası 5061, artık UCMRC için belirlenmiş bağlantı noktasıdır. Halihazırda bir UCMRC adresine kayıtlıysanız ve kararsızlık yaşıyorsanız, lütfen kayıt bağlantı noktasını 5061 olarak değiştirin veya bağlantı noktası numarasını tamamen kaldırın (bağlantı noktası belirtilmemişse varsayılan olarak 5061 kullanılır) kayıt yapan uç cihazlarda. Bu aynı zamanda, eş ana hat ayarlarında yapılandırılmış UCMRC adresine sahip UCM için de geçerlidir.

Not: Orijinal UCMRC hizmet bağlantı noktası kısa bir süre için kullanılabilir ve geçiş döneminden sonra erişilemez hale gelir. Hizmet kesintilerini önlemek için kayıt portunu 5061 olarak değiştirmeniz veya mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Cihazım şu anda çevrimdışı, ancak SIP hesabı durumumda “Kayıtlı” görünüyor. Neden?

Hesabın kayıt durumu, cihazın çevrimiçi durumu ile ilgili değildir. Cihaz, sırasıyla hesap kayıt durumunu ve cihazın çevrimiçi/çevrimdışı durumunu bildirecektir. Cihaz çevrimdışıysa GDMS, cihazdan en son bildirilen duruma göre hesap kayıt durumunu gösterir.

Not: GDMS sunucusu cihazdan canlı tutma paketlerini alırsa, GDMS platformu cihazın çevrimiçi durumunu hemen güncelleyecektir. GDMS platformu cihazdan canlı tutma paketlerini 5 dakikadan fazla almazsa, GDMS platformu cihaz durumunu “Çevrimdışı” olarak güncelleyecektir.

İşletmem için ana GDMS hesabını nasıl değiştirebilirim?

Bu, Grandstream desteğiyle iletişim kurmayı gerektirecektir. Öncelikle işletmenizin ana GDMS hesabına giderek ilgili e-posta adresini yeni e-posta adresine güncelleyebilirsiniz. Ardından lütfen Grandstream destek ile iletişime geçin ve yeni GDMS hesabı kullanıcı adını bize gönderin. Desteğimiz, GDMS hesabının GDMS sunucusu tarafından yenisine güncellenmesini ayarlayacaktır.

UCM6300 web arayüzüne GDMS platformundan uzaktan erişemiyorum, neden?

UCM Web UI’ye GDMS platformundan uzaktan erişebilmek için kullanıcının mevcut UCM planının “Açık Beta” veya daha yüksek olması gerekir. Kullanıcı GDMS’de UCM için işletmeyi değiştirirse, UCM planının “Temel Plan”a düşürüleceğini lütfen unutmayın. Bu durumda, kullanıcının bu UCM’yi GDMS platformu “Plan & Service” modülü altında planlamak için kurtarması veya yardım için Grandstream desteğiyle iletişime geçmesi gerekir.

GDMS üzerinden cihazı uzaktan teşhis edebilir miyim?

Evet. Cihaz çevrimiçiyse ve kullanıcının cihazı yönetme izni varsa, kullanıcı paket yakalama, cihaza ping gönderme vb. araçlarla cihazı uzaktan teşhis edebilir. Kullanıcı ayrıca yakalanan izleme dosyalarını GDMS’den indirebilir.

GDMS platformu tarafından belirli bir seçeneği varsayılana döndürebilir miyim?

Hayır. Kullanıcı belirli bir seçeneği varsayılan değere ayarlamak isterse, kullanıcının varsayılan yapılandırmayı cihaza geri göndermesi gerekir. Bu, kullanıcının GDMS platformundaki seçenek için değişikliği yapması ve cihaza geri itmesi gerektiği anlamına gelir. GDMS’deki ‘AYARLARI SIFIRLA’ düğmesi, aynı sayfadaki tüm seçenekleri tek bir seçeneği değil, varsayılan yapılandırmaya sıfırlayacaktır.

SIP hesabını Grandstream UCM IPPBX’ten GDMS’ye senkronize edebilir miyim?

Evet, bu özellik en son UCM donanım yazılımı sürümünde uygulanmıştır. Kullanıcının, UCM IPPBX üzerinde GDMS platform hesabını yapılandırması gerekir. Daha fazla ayrıntı için lütfen UCM ürün sayfasındaki UCM kullanıcı kılavuzunu kontrol edin.

GDMS hesabımı ABD sunucusu ile AB sunucusu arasında aktarabilir miyim?

Kullanıcılar, belirli bir GDMS hesabının cihaz/şablon bilgilerini ABD bölgesel sunucusu ile AB bölgesel sunucusu arasında kolayca aktaramazlar. Kullanıcıların önce cihazları ve şablonları dışa aktarmaları, ardından dışa aktarılan bilgileri diğer bölgesel sunucudaki yeni GDMS hesabına aktarmaları gerekir.

Cihazımı GDMS platformu üzerinden Beta ürün yazılımına yükseltebilir miyim?

Hayır. Kullanıcı cihazı GDMS platformu üzerinden Beta ürün yazılımına yükseltmek isterse, kullanıcının ürün yazılımını Grandstream resmi web sitesinden indirmesi ve manuel olarak GDMS platformuna yüklemesi gerekir. Şu anda ürün Beta bellenimi GDMS platformunda mevcut değildir ve yükseltme için resmi bellenimi GDMS’ye yüklüyoruz.

Uyarı e-postası/mesajı bildirim türünü nasıl ayarlayabilirim?

Kullanıcılar, Uyarı modülüne giderek “E-posta Bildirim Ayarları” / “Mesaj Bildirim Ayarları” tıklayabilir ve “Uyarı Detayları” menüsünden uyarı tiplerini kontrol edebilir. Uyarı türü işaretlenirse, cihaz böyle bir sorunla karşılaştığında kullanıcı e-posta/mesaj bildirimi alır.

GDMS API’lerini nasıl test edebilirim?

Kullanıcıların GDMS API’lerini test etmeden önce GDMS platformunda API Geliştirici Modu’nu etkinleştirmeleri gerekir. Kullanıcılar, GDMS API’leri hakkında daha fazla ayrıntı ve örnek aramak için aşağıdaki bağlantıya gidebilir:

https://doc.grandstream.dev/GDMS-API

Kanal Yönetimi menüsünde cihazları GDMS platformuna aktarmak için ERP sistemi nasıl kullanılır?

Grandstream ürünleri distribütörüyseniz ve Grandstream ürünlerini doğrudan Grandstream’den satın alıyorsanız, ERP kodunu istemek için bölgesel destek ekiplerimizle iletişime geçebilirsiniz. Satın alınan bu cihazlar için GDMS yönetim portalındaki ERP kodunu sırayla ayarlayın. Cihazlar otomatik olarak ilgili GDMS hesabına aktarılacaktır.

GDMS hesabı etkinleştirme e-postasını bulamıyorum, bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bir GDMS hesabı etkinleştirme e-postası almadıysanız, e-postanız etkinleştirme e-postasını spam olarak sınıflandırabileceğinden lütfen önce spam’inizi kontrol edin. Aktivasyon e-postasını hala bulamıyorsanız, lütfen desteğimizle iletişime geçin; aktivasyon için size aktivasyon URL’sini gönderebiliriz.

“Set Parameters” modülünde cihaz ayarlarımı bulamıyorum, konfigürasyonu nasıl sağlayabilirim?

İlgili cihaz için GDMS “Set Parameters” menüsünde konfigürasyon eksikse, kullanıcı konfigürasyonu P değerine göre sağlayabilir. Konfigürasyon değişikliğini cihaza aktarmak için “By CFG” modülüne (şablon bölümü altında) gidin ve P değerlerini tercih ettiğiniz parametreye ayarlayın. Kullanıcı ayrıca desteğimizle iletişime geçebilir ve eksik yapılandırmayı bize bildirebilir, varsayılan şablonu mümkün olan en kısa sürede güncelleyeceğiz.

Cihazım zaten sağlandıysa, yeniden başlattıktan sonra yeniden sağlanacak mı?

Hayır. Cihazınız zaten sağlanmışsa, cihaz şablonu için GDMS’de herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece cihaz yeniden başlatıldığında yeniden sağlanmayacaktır.

Cihaz yanımda değilse cihazı GDMS ile nasıl ilişkilendirebilirim?

Cihaz başka bir yerdeyse, GDMS ile ilişkilendirmek için cihazın MAC adresini ve Seri numarasını almanız gerekir. Güvenlik amacıyla, kullanıcının cihazı GDMS platformuyla ilişkilendirmek için hem MAC adresini hem de S/N’yi girmesi gerekir. Kullanıcının yalnızca MAC adresi varsa, kullanıcı, cihazı yönetme iznine sahip olduğunu kimliğini kanıtlamak için bölgesel desteğimizle iletişime geçebilir. Kullanıcının cihaz bilgilerini kontrol etmesine ve cihazı GDMS ile ilişkilendirmesine yardımcı olabiliriz.

Her cihaz için “Set Parameters” menüsünde hesap yapılandırma sayfasını bulamıyorum, neden?

Cihazın hesap yapılandırması ve SIP sunucusu yapılandırma parametreleri için kullanıcıların GDMS platformunda “Hesap” yapılandırma sayfasında yapılandırmayı güncellemeleri gerekir. “Set Parameters” menüsü hesap/SIP sunucusu konfigürasyon parametrelerini içermez.

Desteklenen cihaz modelleri ve donanım yazılımı gereksinimleri nelerdir?

Uyumlu cihazların listesi için lütfen BURAYA bakın.

GDMS/UCM RemoteConnect/Proxy Sunucusu tarafından hangi etki alanları ve bağlantı noktaları kullanılır?

Aşağıdaki etki alanları ve bağlantı noktaları GDMS/UCM RemoteConnect/Proxy Sunucusu tarafından kullanılır:

Servis

Domain

Port

Açıklama

Protokol

GDMS

www.gdms.cloud
eu.gdms.cloud

80, 443

Web erişimi, bellenim indirme ve yapılandırma indirme için.

HTTP/HTTPS

GDMS

us.download.gdms.cloud
eu.download.gdms.cloud

80, 443

Firmware indirme ve ağ hızı algılama.

HTTP/HTTPS

GDMS

acs.gdms.cloud

euacs.gdms.cloud

80, 443

Cihaz ve sunucu arasındaki iletişim.

HTTP/HTTPS

GDMS

stun1.gdms.cloud

eu.stun1.gmds.cloud

3478

STUN, Canlı tutma, cihazlardan UDP paketleri alma.

UDP

GDMS

syslog.gdms.cloud

eu.syslog.gdms.cloud

6514

Syslog server.

TLS/TCP

UCM RemoteConnect

*.a.gdms.cloud

*.b.gdms.cloud

*.c.gdms.cloud

*.d.gdms.cloud

*.e.gdms.cloud

443

Web erişimi/Dalga iletişim bağlantı noktası.

HTTPS/WSS

UCM RemoteConnect

*.a.gdms.cloud

*.b.gdms.cloud

*.c.gdms.cloud

*.d.gdms.cloud

*.e.gdms.cloud

26222

UCM ve GDMS arasındaki veri iletişim portu.

TLS

UCM RemoteConnect

*.a.gdms.cloud

*.b.gdms.cloud

*.c.gdms.cloud

*.d.gdms.cloud

*.e.gdms.cloud

5061

Telefon ve UCM arasındaki iletişim portu.

TLS

Proxy Server

nat-a.gdms.cloud

nat-b.gdms.cloud

nat-c.gdms.cloud

nat-d.gdms.cloud

nat-e.gdms.cloud

3478

UCM, telefon ve proxy sunucusu arasındaki iletişim bağlantı noktası.

UDP/TCP

Proxy Server

nat-a.gdms.cloud

nat-b.gdms.cloud

nat-c.gdms.cloud

nat-d.gdms.cloud

nat-e.gdms.cloud

32768 – 65535

Bir telefon proxy sunucusunu kullandığında rastgele bağlantı noktası.

UDP

GDMS platformunda Organizasyon modülü ile Site modülü arasındaki fark nedir?

Lütfen aşağıdaki karşılaştırma tablosuna bakın:

 

 

Organizasyon

Site

Genel Bakış

Bir kuruluş, farklı cihazları yönetmek için birden çok bağımsız kuruluş oluşturabilir.

Site modülü, farklı cihazları yönetmek için dahili çok seviyeli gruplar oluşturmak için kullanılır.

Seviye

Seviye 1

Seviye 10

Veri İzni

Farklı kuruluşlara farklı izinler atamayı destekler. Veri izni ayrı olarak yönetilir.

Örneğin:

Bir kuruluş için cihazlar, SIP hesapları ve şablonlar, geçerli kuruluş yöneticisi tarafından yönetilir. Yönetici, SIP hesabını belirli bir cihaza atamaya çalıştığında, yönetici yalnızca mevcut kuruluşa ait olan SIP hesabını seçebilir.

Farklı sitelere farklı izinler atanmasına izin verilmez.

Senaryo

N tane müşteri şirketiniz varsa, her müşteri şirketini bir kuruluş olarak kabul edebilir ve bu kuruluşun yönetim izinlerini bu müşteri şirketinin yöneticisine atayabilirsiniz.

1. Cihazları birden çok gruba (ör. farklı departmanlar veya konumlar) bölmek isterseniz, ürün yazılımını yükseltme gibi bir işlemin yönetimi için cihaz grubu için bir site oluşturabilirsiniz.

2. Yalnızca cihazlar için bir sınıflandırma olarak kullanılır ve yönetim izinleri atamaz.

Cihazımda SIP hesabını değiştirdiğimde veya konfigürasyonu manuel olarak güncellediğimde, GDMS ile senkronize edilecek mi?

Hayır. Kullanıcı, SIP hesabı yapılandırmasını veya cihazın kendisindeki diğer ayarları değiştirirse, ayarlar GDMS ile senkronize edilmeyecektir. GDMS geriye doğru senkronizasyonu desteklemez (cihazdan GDMS’ye).

Model şablonu cihaza ne zaman itilecek?

Cihaz GDMS platformu ile ilk kez ilişkilendirildiğinde, cihaz model şablonunu ve hesap ayarlarını GDMS’den getirecektir. Cihaz, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra şablon ve hesap ayarlarını da alacaktır.

Hangi GDMS sunucusunu seçmem gerekiyor? ABD mi AB mi?

GDMS Platform US server and EU server are independent servers—data is not shared between the two. Users can still use US GDMS server even if the current location is EU. If users want to transfer all data from US server to EU server, users will need to export the important data such as SIP accounts, SIP servers, templates, and import them into EU server. Users can add the devices to EU server to manage the device as in US server afterwards.

We separated the GDMS server to US server and EU server due to GDPR policy (General Data Protection Regulation). There is no influence of usage if the user still selects to use US server, but the user needs to follow GDPR policy and take the responsibility of GDPR policy. It is recommended to transfer all data from US server to EU server if the current location is EU.

Cihazım neden sürekli “çevrimdışı” olarak görünüyor?

Cihazınız aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaşıyor olabilir:

1. TR-069 seçeneği etkin değil veya cihazda ACS URL’si doğru değil. Cihazınız uyumlu olmayan bir donanım yazılımı sürümünden yükseltildiyse, ACS URL’sini https://acs.gdms.cloud olarak manuel olarak yapılandırmanız gerekebilir. Daha fazla bilgi için lütfen GDMS ürün sayfasındaki “Cihazların GDMS Sunucu Adresi Nasıl Yapılandırılır” dokümanını inceleyiniz.
2. Cihazınızın İnternet’e bağlı olduğundan emin olun.
3. Cihazınızın açık olduğundan ve normal şekilde çalıştığından emin olun.

GDMS’de SIP hesabı kayıt durumum neden “İstisna” olarak görünüyor?

Aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaşıyor olabilirsiniz:

1. SIP hesabı cihazınızda kayıtlı değil.
2. SIP hesabı aktivasyon seçeneği devre dışı bırakılır.
3. SIP hesap yapılandırmanız cihazda manuel olarak değiştirilmiş olabilir. SIP hesabı yapılandırması cihazda manuel olarak değiştirilmişse, güncellenen bilgiler GDMS ile senkronize edilmeyecektir.