B2B.PORTAL

Giden proxy nedir? Alana bir Giden proxy koymalı mıyım?

Giden proxy, güvenlik duvarı boyunca sinyalleşme ve medya trafiğini işlemek için çoğunlukla bir güvenlik duvarı/NAT varlığında kullanılır. Genel olarak, bir giden proxy’niz varsa ve STUN veya diğer güvenlik duvarı/NAT geçiş mekanizmalarını kullanmıyorsanız, bunu kullanabilirsiniz. Ancak, STUN veya diğer güvenlik duvarı/NAT geçiş araçlarını kullanıyorsanız, aynı anda giden bir proxy kullanmayın.

Herhangi bir Grandstream cihazında SKYPE veya IAX protokolünü yapılandırabilir miyim?

Hayır, ne yazık ki hem SKYPE hem de IAX tescilli bir protokol kullanırken, tüm Grandstream ürünleri SIP protokolü Sürüm 2.0 RFC 3261’i takip eder.

Layer 2 / Layer 3 QoS için hangi veri aralığını koymalıyız?

Katman 2 QoS – 802.1q VLAN 802.1p önceliği
VLAN etiketi 12 bit olduğundan değer aralığı 0 – 4095 arasındadır. 0, VLAN olmadığı anlamına gelir
Öncelik değeri 3 bit olduğundan değer aralığı 0 – 7 arasındadır.

Katman 3 QoS – DSCP
0’dan 63’e kadar 6 bit’e sahiptir.

SIP URI etki alanım SIP proxy sunucusu FQDN’sinden (Tam Nitelikli Etki Alanı Adı) farklıysa ne olur?

Firmware 1.0.3.60 ve sonraki sürümlerde, SIP URI alan adınızı SIP Server alanına, gerçek sip server FQDN’sini Outbound Proxy alanına koyabilirsiniz. Telefon, SIP Sunucusundaki alan adını SIP URI’nin bir parçası olarak kullanır, ancak Outbound Proxy alanında tanımlanan SIP proxy sunucusu aracılığıyla SIP mesajları gönderir ve alır.

Early Dial nedir? Kullanmalı mıyım?

Bir numara çevirdiğinizde, çevirdiğiniz dizinin sonundaki “Gönder” tuşu olarak çalışmak üzere yapılandırılmışsa “Çevir” (“Tekrar Ara”) veya “#” tuşuna basmazsanız, telefon zaman aşımından yaklaşık 4 saniye önce ve ardından gerçek DAVET mesajını gönderir. “Erken Arama”yı EVET olarak ayarlarsanız, telefon o ana kadar toplanan girilen arama dizisini kullanarak her tuş girişinde DAVET göndermeye çalışır. SIP sunucusu 484 Eksik Adres yanıtını destekliyorsa, telefon, çevrilen dizinin tamamı girilene kadar her yeni tuş girişini denemeye devam edecektir. Bu, esasen yukarıda bahsedilen 4 saniyelik bekleme süresini ortadan kaldıracaktır.

Lütfen bu seçeneğin YALNIZCA SIP sunucusu 484 Eksik Adres yanıtını desteklediğinde kullanılabileceğini unutmayın. Aksi takdirde, SIP sunucusundan gelen diğer olumsuz yanıtlar (404 Bulunamadı gibi) aramanın derhal sonlandırılmasına neden olacaktır.

STUN nedir? Kullanmalı mıyım?

STUN, NAT üzerinden UDP’nin Basit Geçişi anlamına gelir. Bir IP telefonun, telefonun arkasına yerleştirildiği NAT varlığını ve türünü algılamasını sağlayan bir protokoldür. STUN’u destekleyen bir IP telefonu, genel İnternet üzerinde bulunan bir STUN sunucusuna karşı bir dizi STUN sorgusu aracılığıyla NAT eşlenmiş genel IP adresini ve bağlantı noktasını kullanarak SIP/SDP mesajındaki özel IP adresini ve bağlantı noktasını akıllıca değiştirebilir. Bu, SIP sinyalinin ve RTP ortamının, NAT üzerinde herhangi bir yapılandırma değişikliği gerektirmeden bir NAT’ı başarıyla geçmesine izin verecektir.

STUN, simetrik NAT olmayan çoğu NAT için çalışan bir çözüm sunar; örneğin, SOHO yönlendiricilerinin çoğu simetrik olmayan NAT’a sahiptir ve bu durumda STUN’u kullanmak uygundur. Ancak STUN simetrik NAT ile ÇALIŞMAZ ve yönlendiricilerinizde yerleşik simetrik NAT varsa STUN kullanmayın.

Not: TÜM SIP PROXY SUNUCULARI, STUN ÇEVİRİLENDİRİLMİŞ SIP MESAJLARIYLA ÇALIŞMAYACAKTIR, AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN HİZMET SAĞLAYICINIZA BAŞVURUN.

“User ID” ve “Authentication ID” arasındaki fark nedir?

Kullanıcı Kimliği, telefonun SIP adresinin kullanıcı kısmıdır ve bu genellikle LCD’de Arayan Kimliği olarak görüntülenen bilgidir. örneğin, genellikle bir telefon numarası veya dahili numara veya bir kullanıcının adıdır. Kimlik Doğrulama Kimliği, telefon SIP sunucusuyla bağlantı kurmaya çalıştığında kesinlikle kimlik doğrulama amacıyla kullanılan bir kimliktir. Bu, Kullanıcı Kimliği ile aynı olabilir veya olmayabilir.

“TX Başına Ses Çerçevesi” için hangi numarayı kullanmalıyım?

Hangi codec bileşenini seçtiğinize ve bant genişliği kullanımı ile paket kaybının etkisi arasındaki dengeye bağlıdır. Bu değer ne kadar büyükse,
daha yüksek bant genişliği kullanımı, çünkü bir UDP/RTP paketinin yük alanına daha fazla ses çerçevesi paketlenir ve bu nedenle ağ başlığı ek yükü daha düşük olur. Ancak, bir paket kaybının algılanan ses kalitesi üzerindeki etkisi daha büyük olacaktır.

  • PCMU/PCMA için varsayılan değer 2 ve maksimum 10’dur.
  • G723 için varsayılan 1 ve maksimum 32’dir.
  • G726-32 için varsayılan değer 2 ve maksimum 20’dir.
  • G729 için varsayılan değer 2 ve maksimum 64’tür.
  • G728 için varsayılan değer 4 ve maksimum 64’tür

Hangi NTP sunucusunu kullanabilirim?

Varsayılan olarak, NTP sunucusu “time.nist.gov” veya “us.pool.ntp.org” olarak ayarlanmıştır. Bu veya kendi NTP sunucunuz çalışmıyorsa, aşağıdaki bağlantıdan bir NTP sunucusu seçmeyi deneyin: http://www.eecis.udel.edu/~mills/ntp/servers.html veya daha fazla bilgiyi www. ntp.org.