B2B.PORTAL

Video İşbirliğinde Yapay Zekanın Yükselişi

COVID-19 küresel salgınının bir sonucu olarak video işbirliği talebinin önemli ölçüde arttığı bir sır değil. Video işbirliğine olan talebin artmasıyla birlikte sektör, rekabet gücünü korumak ve uzaktan iş yapmak için gereken araçlara ayak uydurmak için gelişmiş özellikler uyguluyor. Yeni yılda, video işbirliğinin geleceğine bakıyoruz ve Yapay Zekanın (AI) daha büyük bir rol oynamaya başlayacağı açık. İş seyahatleri geri dönecek olsa da, asla eskisi gibi olmayabilir. Daha gelişmiş işbirliği sistemleri ve yeni teknoloji ile şirketler, dünya çapındaki ekiplerle iletişimi genişletirken seyahat masraflarından ne kadar tasarruf edebileceklerini fark ettiler. Sanal ticaret gösterileri, performanslar, sınıflar ve daha fazlası gibi büyük çevrimiçi etkinliklerin ortaya çıktığını da gördük. Öyleyse, bu yeni teknolojiler nelerdir ve iş birliği sistemlerimizle entegre olmalarından nasıl faydalanabiliriz?

Sesli Asistan – Sesli asistanlar bugünlerde neredeyse her cihazda var. Düşün Siri, Alexa, Ok Google, liste uzayıp gidiyor. Sesli asistanlar, kullanıcıların temassız sesli komutları kullanarak kişileri aramasına, etkinlikler eklemesine, web’de arama yapmasına ve daha pek çok şeye olanak tanır. Görüntülü işbirliği sistemlerinde, sesli asistanlar, arama / kabul etme / aramayı sonlandırma, bir toplantı rezervasyonu yapma, site adlarını ayarlama, kişileri sorgulama, uyku / kapatma, sesi açma / kapatma ve daha fazlası gibi görevleri gerçekleştirebilir. Sesli asistanlar, işbirliği teknolojisinde büyük bir etki yaratacak mı? Sanitizasyon amacıyla eldivenlerin giyilmesi gereken eller serbest iletişim için hastanelere eğitim vermek gibi kullanım senaryoları için bir bonus olabilir. Bu aşamada, konferans deneyimlerimizi geliştirecek bir şeyden çok, çoğumuzun zaten sahip olmaya alışkın olduğu bir kolaylık aracı olma olasılığı daha yüksektir.

Yüz Tanıma – Yüz tanıma teknolojisi, muhtemelen zaten kullanmakta olduğunuz birçok platformda kullanılmaktadır. Hiç Facebook’a bir fotoğraf yüklediniz mi ve anında size etiket önerileri veriyor mu? Bu, işyerinde yüz tanıma teknolojisinin gerçek dünyadan bir örneğidir. Video işbirliği cihazlarında ve platformlarında kullanıldığında, akıllı yüz tanıma teknolojisi toplantıdaki katılımcıların adlarını otomatik olarak gösterebilir, katılımcıları sayabilir, sahne tanıma, otomatik odak, konuşmacı yakın çekim ve daha fazlasını etkinleştirebilir. Bu, düşük ışıklı ortamlarda bile yüksek kaliteli portre modunu sürdürmek için otomatik optimizasyonu da içerebilir. Bu tür bir teknoloji en iyi itibara sahip değil ve bu benim tartışmalı bir konu olabilir, ancak bunun şu anda onu kullanma şeklimizden kaynaklandığına inanıyorum. İşbirliği sistemlerine entegre ederek, genel olarak daha üretken bir deneyim sağlayabilir.

Çeviriler – Dil engelleri kafa karışıklığına ve görevlerin durmasına neden olabilir. Makine çevirisi, konuşma tanıma ve metin okuma sayesinde, üçünün kombinasyonu yerinde sözlü çeviri fırsatı sunar. Bu teknolojiler uzun bir yol kat etmiş olsa da, yine de her şeyi doğru yapamayabilir, bu nedenle “çeviride kayboldu” ifadesi ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde ofislerle iletişim kuran işletmeler ve kuruluşlar açısından, daha önce hiç olmadığı kadar farklı bir şekilde iletişim kurma fırsatı sağlar. Bu teknolojiyi video işbirliklerinde kullanırken, yüz yüze iletişime ve daha önce hiç etkileşime giremediğimiz kişilerle bağlantı kurma fırsatına olanak tanır.

Toplantı Odası Alanlarını Yönetin – Yapay Zeka teknolojisini kullanmak, toplantı odası alanlarını yönetmeye yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir. Bu teknoloji, toplantı odalarının en çok veya en az hangi zamanlarda kullanıldığı, her toplantıdaki katılımcı sayısı, tekrarlanan toplantılar gibi bir işletme içindeki kalıpları öğrenebilir ve tanıyarak alanı önceliklendirebilir veya planlama üzerine başka toplantı zamanları önerebilir. Ayrıca, en iyi toplantı zamanlarını önermek için çevrimiçi takvimlerde otomatik olarak arama yaparak zamandan tasarruf edebilir ve üretkenliği artırabilir ve herkes için en uygun zamanı bulmaya çalışan iş arkadaşları arasında gidip gelen e-postaları ortadan kaldırabilir.

AI, video işbirliği ekipmanını geliştirecek, daha üretken ve verimli bir şekilde buluşmamıza, çeviri teknolojisini geliştirmemize ve iş ortakları, müşteriler ve dünya çapındaki diğer işletmelerle daha iyi işbirliği yapmamıza yardımcı olacak. Bu blog, AI kullanımına ilişkin bazı beklentiler sunsa da, video işbirliğinde AI kullanımının olanakları sonsuzdur. Bize, Yapay Zeka hakkındaki düşüncelerinizi ve video konferansınızda hangi özelliklerin işe yaradığını veya görmek istemediğinizi söyleyin.