B2B.PORTAL

Wi-Fi 6’nın Faydaları

802.11ax, MU-MIMO ve OFDMA

802.11ax olarak da bilinen Wi-Fi 6, 2019’da piyasaya sürüldü. Ancak Wi-Fi üreticileri ve firmalar için Wi-Fi standardı olarak görmeye başlanması ve yaygın olarak benimsenmesi yeni başladı. Wi-Fi 6, Wi-Fi 5’e göre önemli avantajlar sağlar. 801.11ax, 802.11ac (Wi-Fi 5) muadilinden daha yoğun ortamlarda 4 kata kadar daha iyi performans gösterir. Wi-Fi 6, aynı anda bir erişim noktasına bağlanan birden çok Wi-Fi cihazı türünü daha iyi yönetmek için de tasarlanmıştır. Son olarak, çip üreticilerine göre Wi-Fi 6, 3 kata kadar daha hızlı performans sunar.

Bu blog yazısında ele alacağımız ve tüm bunları mümkün kılan iki ana Wi-Fi 6 özelliği var: MU-MIMO ve OFDMA.

MU-MIMO

İlk olarak Wi-Fi 5 ile tanıtılan MU-MIMO, Wi-Fi 6’da geliştirildi. Wi-Fi 5’in MIMO teknolojisi, erişim noktalarının aynı anda birden fazla cihazla “konuşmasına” izin verdi. Ancak, bu cihazlar aynı anda erişim noktasına geri iletişim kuramadı. Birden fazla yüksek bant genişliğine sahip uygulamanın tümü aynı anda bağlantı talep ediyorsa, bu bazen daha yavaş hızlara ve ağ tıkanıklığına neden olmaktadır. Wi-Fi 6 MU-MIMO, cihazların erişim noktasına aynı anda yanıt vermesini sağlayan gelişmiş bir MIMO sürümü sağlar. Bunun avantajı, her uzamsal akışın geliştirilmiş performansıdır. Kurulumunu yapmış olduğunuz her erişim noktası, aynı anda birden çok kullanıcının olduğu ortamlarda artan verimlilikle birlikte client gecikmesinde hafif bir düşüş yaşayacaktır. Geliştirilmiş MU-MIMO, bir çözümde toplamda daha az erişim noktası gerektiği anlamına gelir ve bu da daha ucuz bir Wi-Fi 6 kurulumu sağlar.

Ek olarak, 802.11 ax ile MU gruplamalarının toplam miktarı 4’ten 8’e yükselerek, birden fazla yüksek bant genişliğine sahip cihazı idare eden tek bir erişim noktasının verimliliğini artırdı. MU grupları, cihazların erişim noktası ve Wi-Fi cihazı arasında aynı anda iletişim kurabilen 8 akışa kadar birbirine bağlanmasına izin verir. Bu, Wi-Fi 5’in birkaç gruptaki birden fazla cihaz aynı anda yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları kullandığında bu akışların aşırı sıkışık hale gelmesi sorununu çözer.

OFDMA

Ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim anlamına gelir ve Wi-Fi 6 802.11ax standardı ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biridir. Teknoloji ilerledikçe, Wi-Fi birçok cihazın temel işlevi haline geldi. OFDMA, yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı akışlarını ve istemci cihazlarının erişim noktasına nasıl bağlandığını ve ardından bant genişliği önceliği verilmesini doğrudan etkiler. Bu, istemci cihazlarının bant genişliği kullanımını Kaynak Birimleri veya RU’lar halinde düzenleyerek yapılır. Kaynak birimleri, erişim noktasının farklı ihtiyaçlar için aynı anda birden fazla hizmeti taşımasına izin veren şeydir. Biraz MU gruplamalarına benziyor, ancak Kaynak Birimleri yüksek yoğunluklu kurulumlardan daha iyi yararlanıyor.

OFDMA’nın sağladığı özellikler sayesinde, farklı uygulama ihtiyaçları için 0,4 Kbps’den 9 ,6 Gbps’ye kadar veri hızları desteklenebilir. Bu, 802.11 ax çözümlerinin, teknolojinin istemci cihazlarının ihtiyaçlarına bağlı olarak geniş spektrumlu bant genişliğini yönetme biçimiyle inanılmaz derecede esnek olmasını sağlar. OFDMA, VoIP telefonları, dizüstü bilgisayarlar, kişisel akıllı telefonlar ve diğer IoT cihazları gibi çok çeşitli cihazlarla dağıtımlarda en iyi şekilde kullanılır. Erişim noktasına bağlanan cihazları kaynak birimlerine ayırarak AP, cihazlar için bant genişliğini gerçek zamanlı olarak daha etkin bir şekilde “ayırabilir”. Yoğun Wi-Fi projelerinde bu, her cihazın yüksek kaliteli bir kullanım deneyimi için gereken miktarda bant genişliği almasını sağlar.

MU-MIMO ve OFDMA Birlikte

MU-MIMO ve OFDMA, Wi-Fi kurulumlarında birbirini tamamlamak için Wi-Fi 6’da bir araya geliyor. Gerçek bir Wi-Fi 6 projesinde, MU-MIMO ve OFDMA, cihaz türleri, QoS ve yukarı/aşağı kullanıma bağlı olarak erişim noktası tarafından dinamik olarak kullanılır. MU-MIMO, erişim noktalarının birden fazla yüksek bant genişliğine sahip cihazı daha iyi yönetmesine izin verirken, OFDMA birçok farklı cihazın daha iyi yönetimini üstlenir. Her iki özellik de daha verimli bir Wi-Fi çözümü, daha düşük cihaz gecikmesi ve daha yüksek ağ hızları sağlar.

Wi-Fi 6, Grandstream’in GWN ağ çözümlerine doğru yola çıktı. Webinar kaydımızı izleyin ve Grandstream’in erişim noktaları serisini ve verimli Wi-Fi ortamları oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini öğrenin.

GWN SERİSİ ACCESS POINTLER İÇN YENİ EKLENEN ÖZELLİKLER WEBINAR VİDEOMUZ !