B2B.PORTAL

Uzaktan Çalışma Bir Trend Değil – Gelecektir

COVID19 salgını, dünyanın her yerindeki firmaları hiçbir uyarı olmadan uzaklaşmaya zorladı. Artık tüm şirketler evden çalışıyor, iletişim biçimleri ve ihtiyaç duydukları araçlar tamamen değişti. Bir anda her işletme, uzaktan çalışanları desteklemek için masaüstü ve mobil araçlara ihtiyaç duydu, video bir gereksinim haline geldi ve kulaklıklar telefonlardan daha çok talep görür hale geldi. Ve bu durum, iletişim teknolojisi sektöründeki bizleri, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu yeni uzaktan çözümlere hızlı bir şekilde uyum sağlamaya zorlayarak sektörü çok hızlı bir şekilde değiştirdi. Bununla birlikte, bu ani değişiklik yeni nesil teknolojinin dünyamız için neler yapabileceğini görmüş olduk ve bu nedenle iletişim teknolojisinin geleceğine bir pencere açtı. İşletmelere, çalışanlara ve genel olarak topluma sunduğu tüm faydalar nedeniyle, uzaktan çalışma bir trend değil – geleceğin ta kendisidir. Sonuç olarak, güvenli ve esnek uzaktan kullanımı desteklemeyen iletişim teknolojisi hızla sona erecektir.

Sorunu gidermek için küresel bir salgın gerekmiş olsa da, dünya çapındaki şirketler uzaktan çalışmanın sadece etkili olduğunu değil, aynı zamanda finansal, üretkenlik ve operasyonel faydalar sağladığını da kanıtlıyor. Sonuç olarak, Entrepreneur Dergisine göre firma kurucularının yüzde 70’i, çalışanlarının bir kısmının veya tamamının uzaktan çalışmaya devam etmesine izin verme planı yapıyor. Bu blog, uzaktan çalışmanın gelecek olduğuna dair birçok nedeni ve bunun iletişim teknolojisi endüstrisi için ne anlama geldiğini vurgulayacaktır. Uzaktan çalışmanın sunduğu faydalara bir göz atarak başlayalım.

Maliyet Tasarrufları – Çalışanların evden daha üretken olabileceklerini kanıtlamaya çalıştıkları durumda dahi firmalar büyük, pahalı ofis alanlarını uzak işgücüne tercih etmiyor. Ticari gayrimenkulün tekrar eden maliyeti bir işletmenin en büyük giderlerinden biri olmakla kalmaz, aynı zamanda içerisindeki eşyalar, bakımı ve güvencenin de  düşünülmesi gerekir – ek maliyetler ile birlikte. Fundera, en azından yarı zamanlı uzaktan çalışma sunan işverenlerin 2018’de toplu olarak 44 milyar dolar veya çalışan başına 11 bin dolar tasarruf ettiğini tahmin ediyor.

Artan Çalışan Morali, Verimlilik ve Daha Düşük Çalışan Değişimi  – Uzaktan çalışma fırsatı bulduklarında, çalışanların daha mutlu ve daha üretken olduğunu kanıtlayan birçok çalışma var. Uzaktan çalışanların % 80’i uzaktan çalışırken morallerinin daha yüksek olması yanı sıra aynı cevabı verenlerin% 70’i daha az devamsızlık bildirdi. Verimlilik açısından çalışanların% 86’sı, ofisin olağan dikkat dağıtıcı unsurlarına sahip olmadıklarında en üretken olduklarını söylüyor (Global İş gücü Analitikleri). 2018’de evden çalışma seçeneği sunan işverenler çalışan değişiminin % 50’nin üzerinde düştüğünü gördü (Stanford).

Yeteneğe Daha Fazla Erişim – Artık herhangi bir çalışanın her yerden başarılı olmasını sağlayacak araçlara sahip olduklarına ve bunu yapma deneyimine sahip olduklarına göre, işletmeler artık çalışanları gerçekçi bir şekilde dünyanın her yerinden işe alabilirler. Bu, herhangi bir işletmenin erişebildiği yetenek ve kaynakları büyük ölçüde genişletebilir.

İşe gidip gelme yok – ve bunun sonucunda ortaya çıkan toplumsal faydalar, çalışan ve iş faydaları

Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama günlük işe gidip gelme süresi 54 dakikadır (Washington Post), Avrupa’da 1 saat 24 dakikadır (sdworx.com) ve Asya’nın büyük bölümünde muhtemelen daha uzundur. İşe gidip gelme saatlerimizi kesmek, daha fazla kişisel zaman sağlar, çalışanların moralini yükseltir ve üretkenliği artırırken, devamsızlık ve dikkat dağınıklığının önemli bir kaynağını da ortadan kaldırmış olur. Makro ölçekte, işe gidip gelme süresini azaltmak, en büyük kirlilik kaynaklarından biri olan ulaşımı azaltarak çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Daha az trafik ve sıkışıklık aynı zamanda daha yaşanabilir ve keyifli şehirler anlamına gelir.

Peki, tüm bunlar iletişim teknolojisi sektörü için ne anlama geliyor? İşte sektörün geleceğini şekillendirecek en önemli dört değişiklik.

1. Tüm iletişim platformları artık güvenli uzaktan erişimi desteklemeli ve çalışanların her yerde, her zaman, herhangi bir cihazda çalışmasına izin vermelidir.

2020’de bulut platformlarının muazzam büyümesi, her türden firmanın güvenli ve esnek uzak araçlara yoğun talebini kanıtlıyor. Bu değişimin işletmeler ve çalışanları için en iyisi olduğu kanıtlandı ve müşteri için en iyisinin sektör için de en iyisi olması gerekiyor. Sektördeki iş modellerini bu yeni uzak gerçekliğe göre ayarlamayanlar muhtemelen geçmişte kalacaklar.

2. Bulut iletişim platformlarının benimsenmesinde büyük hızlanma ve kişisel işbirliği cihazı pazarında büyüme

Bulut teknolojisi, yıllardır esnek bir iş gücünü desteklemeye hazır ve bunu yapabiliyor. Buluta güven eksikliği, uzaktan çalışanlara güven eksikliği veya her ikisi de olsa, toplum bu noktaya kadar onu benimsemeye henüz hazır değildi. Artık birçok işletme uzaktan çalışmanın avantajlarını deneyimlediğine göre, esnek bir işgücünü bir adım daha ileriye götürmeyi desteklemek onlar için kritik olacak. Bulut platformları bunu yapmanın en güçlü ve de sorunsuz yolu olduğunu kanıtladı.

Bulut platformunun benimsenmesinin doğrudan bir sonucu, son birkaç yıldır zaten yükselişte olan kişisel işbirliği cihazı pazarının büyümesidir. Kulaklıklar ve web kameraları, işletmelerin uzaktaki çalışanlarının her zaman mümkün olan en yüksek kalitede iletişim kurmasını sağlamasına olanak tanır ve uygun maliyetli olmaları onları daha kolay hale getirir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, Microsoft Teams ve benzer sağlayıcıların bir açık tümleştirme donanım modeline geçme olasılığıdır. Sıklıkla söylenen bu olasılık, işletmelerin halihazırda bulundukları herhangi bir donanımla entegre olabilmelerini sağlayarak bulutu benimsemelerini daha da kolaylaştıracak ve muhtemelen pazarı buluta doğru daha da eğecek.

3. Video artık sahip olması hoş bir özellik değil – bu bir gerekliliktir

Video, kişisel bir bağlantı sağlar ve sesten daha fazla ilişki kurar; bu, birçok işletme uzaktan çalıştıkça daha da önemli olmaktadır. UC Today, geleneksel oda tabanlı video konferans sistemlerinde beklenen düşüşe rağmen, Haziran ayına kadar tüm büyük tedarikçilerde video kullanımında% 200 artış bildirdi. Videonun sahip olmaya devam edeceği büyük fırsatı kanıtlamak için, Y kuşağının% 87’si (gelecekteki iş karar vericileri) videonun iş iletişimleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildirirken, yalnızca% 25’i şu anda iş yerinde kullandığını bildiriyor (Cisco).

4. Şirket içi kurulumlar için Wi-Fi’ye artan güven

Wi-Fi teknolojisi artık kablolu bağlantılar kadar hızlı ve güvenli olduğundan, bu COVID19’dan önce bile bir trenddi. Geleneksel kablolu kurulumlar ile karşılaştırıldığında, Wi-Fi daha hızlı ve daha kolay kurulur, kilometrelerce gereksiz maliyetli ve güvenilmez kabloları ortadan kaldırır, çok daha kolay genişlemeye olanak tanır, daha geniş menzil ile daha fazla mobilite sağlar ve tüm trafiği tek bir ortak ağda düzenler. Çevre dostu kablosuz ofis zaten yükselişteydi ve şimdi web ve mobil araçların büyümesi, cihazların ev ile ofis arasında hareket etme olasılığı ve çalışanların fiziksel bir ortamda herhangi bir yerde çalışmasına izin verme ihtiyacı ile birlikte Wi-Fi kurulumları standart hale gelecektir.

COVID19, iletişim teknolojisini değişmeye zorlamaktan ziyade gelişmemize yardımcı oluyor. İşletmelerin her yerden çalışmasına olanak tanıyan esnek iletişim platformları yıllardır etrafta dolaşıyor ve onların müşteri için her zaman en iyisi olduğuna inanıyoruz. Ancak bu model hepimizin alışkın olduğundan farklıydı. Artık işletmeler uzaktan çalışma konusunda hızlandırılmış bir kurs aldığına göre ve esnek çalışmanın faydaları artık aşikar hale geldiğine göre, geri dönüş yok. İletişim endüstrisinin, herhangi bir cihazdan her yerden erişilebilen esnek ve uzak araçlar nesli olan yeni nesle dönüşmesinin zamanı geldi.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve işletmelerin yeni uzaktan çalışma iş yapısına hitap etmek için kullandıkları çeşitli araçlar hakkında bilgi edinin.