B2B.PORTAL

Artı ve Eksisiyle DECT ve WiFi Ses!

WP810 kablosuz Wi-Fi IP telefonumuzun piyasaya sürülmesiyle, Wi-Fi’ın sahip olduğu artıları ve eksileri geleneksel DECT çözümlerine göre değerlendiren WiFi çözümlerimizi yeniden gündeme getirmek istedik. WP810, çoğu DECT çözümüyle fiyat olarak rekabet edecek ve çeşitli kuruluşlara ve dikey pazar uygulamalarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Wi-Fi sesinin UC mobilite şeklini nasıl değiştirdiğini öğrenmek için blog yazılarımızı okumaya devam edin.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, ofislerini hibrit ve mobil uyumlu olarak tasarlarken yeni bir çalışma alanı türünü benimsiyor. Son araştırmalar çalışanların zamanlarının% 50-60’ını masalarından uzakta geçirdiklerini gösteriyor. Şirketler ve kuruluşlar sadece işlerini değil, aynı zamanda mobiliteyi de destekleyen birleşik iletişim ve Wi-Fi çözümleri arıyor. Bu nedenle, bir kuruluş için de bu hareket özgürlüğünü destekleyen piyasadaki IP cihazlarının mevcut durumu hakkında güncel kalmak önemlidir. Piyasadaki en yaygın çözümlerden ikisi DECT ve WiFi telefonların kullanımıdır.

Dijital Gelişmiş Kablosuz Teknoloji (DECT)

Denenmiş ve doğru olan DECT teknolojisi, küçük ve orta ölçekteki ofisler için piyasadaki en güvenilir seçeneklerden biridir. 20 yılı aşkın bir süredir telefon uzmanları kullanıcıların iletişim çözümlerine mobilite getirmek için DECT baz istasyonu ve telefon kombinasyonuna dönüyorlar. Bunun da haklı nedenleriyle DECT, ses uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştır. Sistem kendi izole frekansında çalışır, yani baz istasyonunun menzilinden çıkmadığınız sürece ses kalitesi neredeyse hiç bozulmaz. Dahası, aralığın genişletilmesi gerekiyorsa, DECT çözümleri Baz istasyonu ile destekleyecektir.

Küçük ofis alanlarında Dect kullanımı uygun maliyetli ve kullanışlıdır. Ancak çözüm ölçeklenmeye başladığında ve tek bir ağda daha fazla el cihazına ihtiyaç duyulduğunda DECT sorunlarla karşılaşmaya başlar. Yüz el cihazı, çok hücreli baz istasyonları, tekrarlayıcılar, ekstra Ethernet kablosu ve bununla birlikte gelen işçilikten oluşan çok hücreli sistemler sağlamanız gerektiğinde sorunlar ortaya çıkar. Çok hücreli DECT’i kullandırmada bir altyapı kabusuna girmek kaçınılmazdır. Ölçeklenebilirlik, DECT’in Wi-Fi sesini büyük ölçekli çözümler için daha çekici bir seçenek haline getiren dezavantajlarından biridir.

Wi-Fi Ses

Zaman geçtikçe teknoloji de gelişmeye devam edecek. VoIP’den önce ISDN vardı, ISDN’den önce PSTN vardı. UC endüstrisi, Wi-Fi ses teknolojisinin gelişmesi ve VoIP için daha ölçeklenebilir bir çözüm haline gelmesi ile benzer bir durum görüyor. İşletmeler mobil uyumlu kat planlarına geçiyor, bunu biliyoruz ve kablosuz ağlar işyerinde zaten bir standart haline geliyor. Bir işletme Wi-Fi çözümünü oluşturduğu sürece, mobil ihtiyaçlarını bununla birleştirebilir. Bu, müşteri için daha düşük bir kullanım maliyeti, daha kolay bir kurulum ve yapılandırma süreci ile birlikte hareketli bir fiziksel altyapı anlamına gelir.

Kablosuz bir Wi-Fi çözümünü ölçeklendirmek basit ve kolaydır. Ağ içinde bir sinyal olduğu sürece, WP810 gibi bir Wi-Fi kablosuz IP telefonu arama yapabilir ve arama alabilir. Bu kapsamı genişletmek için bir işletmenin yapması gereken tek şey, kullanıcının dizüstü bilgisayarını, akıllı telefonunu ve diğer Wi-Fi cihazlarını desteklemek için de gerekli olacak başka bir erişim noktası eklemektir. Bir DECT çözümünde, bunun yerine hem Wi-Fi iş operasyonlarını desteklemek için bir erişim noktası hem de bir baz istasyonu, tekrarlayıcı ve çok hücreli denetleyici gerekir. Bunun da ötesinde, bir telefonun Wi-Fi ortamında ne kadar hareket edebileceğine dair bir sınır yoktur. Bir kablosuz bağlantı mevcut olduğu sürece, bir Wi-Fi ahize erişim noktası ile erişim noktası arasında geçiş yapabilir. Grandstream GWN AP’leri, WP810 güvenlik kimlik bilgilerini diğer ağ içi GWN AP’lerle paylaşarak bu işlemi daha da kolaylaştırmak için Wi-Fi telefonlarımızla entegre olur, böylece telefon dolaşımdayken ahizeyi otomatik olarak tanıyabilirler.

DECT’ten farklı olarak, bir WLAN üzerinden Wi-Fi sesli arama kapasitesinde neredeyse fark yoktur. Wi-Fi ses kullanıcıları, bant genişliği için düşük bant genişliğine sahip veya güncel olmayan bir erişim noktasında çeşitli diğer istemcilerle rekabet ederken sorunlar ortaya çıkabilir. DECT, belirli bir sayıda tahsis edilmiş kanala sahiptir. Bununla birlikte, Wi-Fi ses için kablosuz bağlantı ile yapılan görüşmelerin hızını ve ses kalitesini yüksek tutmaya yardımcı olan yazılımlar açısından önemli teknolojik gelişmeler olmuştur. Grandstream’in GWN serisi gibi, pazar lideri AP’lerin çoğu wave-2 ve MU-MIMO teknolojisini destekler. Bu iki özellik birlikte AP’lerin bant genişliği seviyelerini yeni hızlara taşımasına yardımcı olur ve eski AP modellerine kıyasla daha fazla eşzamanlı kullanıcıyı idare edebilir. Bunun da ötesinde, kurulum yapanların Wi-Fi ses verilerine öncelikli bant genişliği sağlamak için Wi-Fi ağlarını özelleştirmesine izin vermek için QoS (hizmet kalitesi) standartları gelişti. Bu, daha fazla kablosuz cihazın aynı anda yüksek bir arama kalitesini korurken bir AP’ye bağlanabileceği anlamına gelir.

Zaman geçtikçe çalışma şeklimiz ve kullandığımız teknoloji değişiyor. DECT, bir zamanlar mobil iletişim için bir standarttı ancak WiFi teknolojisi ve kullanımı yaygınlaştıkça WP serisi telefonlarımız daha gelişmiş ve uygun fiyatlı telefonlar olarak mobil iletişim alanında dikkate değer bir lider olarak ortaya çıkıyor.